Odzież robocza – kiedy używać i gdzie kupić?

Odzież robocza – kiedy używać i gdzie kupić?

Jak wskazują obowiązujące w naszym kraju przepisy, każdy pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom niezbędnej odzieży ochronnej. Dotyczy to nie tylko oczywistych sytuacji, kiedy jego zdrowie w związku z czynnikami zawodowymi jest zagrożone, ale również w innych przypadkach. Odzież robocza przysługiwać będzie bowiem także wtedy, gdy istnieje ryzyko, że prywatny ubiór pracownika może ulec zniszczeniu, lub zabrudzeniu w czasie wykonywanych zadań. Co jeszcze warto wiedzieć o odzieży roboczej?

Ubrania robocze – kiedy używać?

Tak jak zaznaczaliśmy wcześniej, odzież ochronna powinna być użytkowana, kiedy pracownik może uszkodzić własną. Najważniejszą jednak funkcją bhp, jaką spełniają tego typu środki ochrony indywidualnej, będzie rzecz jasna odpowiednie zabezpieczenie. A przed czym konkretnie może ona chronić? Tutaj katalog jest bardzo szeroki i wymienić można między innymi:

– skrajnie niską, lub wysoką temperaturę

– kontakt z substancjami niebezpiecznymi

– zanieczyszczenia olejopochodne

I wiele innych

Warto pamiętać też o tym, że nie ma tu też znaczenia wielkość przedsiębiorstwa, czy też forma jego działalności. Ponadto wydawana pracownikom odzież robocza zawsze jest własnością pracodawcy. Dlatego też w razie zakończenia stosunku pracy, pracownik ma obowiązek zwrotu wszystkich jej elementów. Nie istnieją też żadne formalne przeciwskazania, aby używaną przez jednego pracownika odzież roboczą przekazać później komuś innemu. Jedynym ograniczeniem będzie tu właściwie konieczność zachowania przez strój odpowiedniego stanu, gwarantującego zachowanie właściwości ochronnych.  A co możemy zaliczyć do odzieży roboczej? Otóż najpowszechniejszymi elementami są:

– spodnie robocze do pasa i ogrodniczki

– koszule i bluzy robocze

– kurtki robocze

Sklep z odzieżą roboczą

Kupując odzież roboczą, warto wybierać odpowiedni sklep bhp. Jest to bardzo ważne, gdyż tylko w ten sposób zyskamy pewność, że zakupione wyroby spełnią obowiązujące normy. Ponadto dobry dystrybutor takich produktów będzie mógł służyć nam też radą, odnośnie tego, jaką odzież robocza wybrać i doradztwem technicznym. Zamiast więc ryzykować lepiej postawić na sprawdzonych dostawców bhp. Kto wie, być może po zapoznaniu się z ofertę zechcemy kupić nie tylko wspomnianą odzież roboczą?