Jak dbać o kurtkę przeciwdeszczową?

Jak dbać o kurtkę przeciwdeszczową?

Tego rodzaju kurtkę również należy czyścić i prać. Ale w odpowiedni sposób. Wtedy zachowa swoje wodoodporne właściwości – nie odkształci się i nie porwie, na przykład przy suwakach. W taki oto sposób należy o nią dbać (krok po kroku):

1). Tuż po deszczu – kurtkę powieśmy na wieszaku, najlepiej pod wanną lub brodzikiem, aby spłynęła z niej woda. Potem przetrzyjmy miękką, wilgotną ściereczką – unikniemy późniejszych zacieków. Nie suszmy przy grzejniku.

2). Zanim upierzemy – wstępnie oczyśćmy kurtkę. Jeśli są ciemniejsze plamy, przygotujmy roztwór. Do litra ciepłej wody wlejmy sok z jednej cytryny. Zamoczmy w płynie szmatkę i potrzyjmy zabrudzone miejsca. Kiedy plama jest duża i tłusta, nanieśmy na nią mieszankę mąki ziemniaczanej i benzyny ekstrakcyjnej (w proporcji 2:1). Potrzyjmy chwilę, usuńmy suchą, miękką szmatką lub szczoteczką. A co jeśli plama jest stara, bo nie usunęliśmy jej od razu? Wówczas przykryjmy ją na 5 minut czasu mokrą gazą (aby odmokła). Potem wetrzyjmy roztwór białej wódki z sokiem z cytryny (na łyżkę wódki 4 krople soku). Spłuczmy wodą.

3). Pranie – przed włożeniem do pralki opróżnijmy kieszenie. Zapnijmy wszystkie zamki, także przy kieszeniach. Nie dodawajmy proszku do prania tylko delikatniejszy preparat – płyn lub żel do prania. Świetnie sprawdzają się środki do prania odzieży sportowej (szybko się wypłukują). Pamiętajmy o tym, aby prać kurtkę w niskiej temperaturze. Nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza (nie uszkodzimy wtedy jej membrany). Nie stosujmy żadnych płynów ani wybielaczy. I zrezygnujmy z wirowania (mogą bowiem powstać dość trudne do usunięcia zagniecenia materiału). Przeciwdeszczowe ubranie możemy wyprać także ręcznie, ale po nim mocno go nie wykręcajmy).

4). Po praniu – z kurtki strząśnijmy nadmiar wody. Powieśmy ją na wieszaku o grubych ramionach (nad wanną) i dajmy jej naturalnie wyschnąć.

Dodatkowa uwaga – kołnierzy, mankiety to miejsca, które szybciej się brudzą. Warto więc je częściej oczyszczać. W ciepłej wodzie rozpuśćmy trochę mydła, zamoczmy szczoteczkę i delikatnie zetrzyjmy plamy.